South Sound Sailing Society Perpetual Trophies
Island Series Trophy
Christopher Trophy : Squaxin Island
Talcott Brothers Trophy : Herron Island
Sibold Trophy : Eagle Island
Hope Island Trophy
McAllister Creek Trophy
Maclean Memorial Trophy
Uncle Juicy Trophy : Most Improved Boat
Sportsmanship Award : service to the club and to the sport
Benefit Race
Party Boat Award : attendance at SSSS Cruises
Cruise Award
: Close trophy window
Island Series Trophy
SSSS Perpetual First Over All Island Series
Island Series Instructions
18-9 Bodacious J Rosenbach
17-8 tie Flying Circus Dave Elliott Rdeline Kyle Reese-Cassal
16-7 Bodacious J Rosenbach
15-6 Lightly Salted Mel and Dee Schaefer
14-5 Bodacious J Rosenbach
13-4 Nirvana Scott Schoch
12-3 Bodacious J Rosenbach
11-2 I5 Dan OBrien
10-1 Silverheels Tucker Smyth
09-10 Bodacious J Rosenbach
08-9 Silverheels Tucker Smyth
07-8 Silverheels Tucker Smyth
06-7 Bodacious J Rosenbach
05-6 Courageous Bill Wilmovsky
04-5 Miss Conduct Erik Dahl
03-4 Gadzooks Gary Martin
02-3 Synergy Jim Phillips
01-2 Gayle Force Drew Phillips
00-1 Uproar Ian Christopher
99-00 Uproar Ian Christopher
98-9 Courageous Bill Wilmovsky
97-8 Silverheels Wayne Smyth
96-7 tie Something Special Glenn Cowling / Zugunruhe Ken Dzinbal
95-6 Savage Bill Maclean
94-5 Flying Circus Dave Elliott
93-4 Flying Circus Dave Elliott
92-3 Savage Bill Maclean
91-2 Young Lust Dave Lindley
90-1 Infinity Gary Zerbst
87-8 Mischief Ian Christopher
86-7 Savage Bill Maclean
85-6 Keema B. and C. Judson
84-5 Get Away Ian Christopher
83-4 Keema Jerry Erlich
82-3 Stellar J K. and R. Sparks
: Close trophy window
Christopher Trophy
First Over All Squaxin Island
Squaxin Island Race Instructions
18 Bodacious J Roenbach
17 Flying Circus Dave Elliott
16 Dragonfly Rafe Beswick
15 Bodacious J Roenbach
14 Koosah Dave Knowlton
12 Bodacious J Roenbach
11 I5 Dan OBrien
10 Wizard Ray Kycek
09 Bodacious J Rosenbach
08 Flying Circus Dave Elliott
07 Silverheels Tucker Smyth
06 Strider Rod Tharp
05 Bodacious J Rosenbach
04 Sydney Anna Jim Phillips
03 Gadzooks Gary Martin
02 Strider Rod Tharp
01 Strider Rod Tharp
00 Uproar Ian Christopher
99 Uproar Ian Christopher
98 Savage Bill Maclean
97 UPROAR Ian Christopher
96 UPROAR Ian Christopher
95 Savage Bill Maclean
94 Flying Circus Dave Elliott
93 Koosah Dave Knowlton
92 Savage Bill Maclean
91 Young Lust Dave Lindley
90 O-My-God Rob Adler
89 Swan Song Wayne Smyth
88 Mischief Ian Christopher
87 Flying Circus M. & D. Elliott
86 Keema Brad Judson
85 Get A Way Ian Christopher
84 Rough Rider Gene Sibold
83 Rough Rider Gene Sibold
82 War Eagle Mike Cahan
81 War Eagle Mike Cahan
79 Serada Mike Cahan
78 Bridget III Harold Sargent
77 Liberty Bell D. Matchette
76 Shamrock Glen Byrd
75 Nerita Robert Utter
on the back of the cup - pre SSSS
1931 Shavins Jakubovsky Boys
1932 Ruffian The Ruffians
1933 Ruffian The Ruffians
1934 Willee J. & W. Williams
1935 Shavins P. G. Schmidt Jr.
1936 Wet Pants Walter Sherman
1937 Shavins Richard Gilbert
1938 Sea Sprite Margrapet Ann Lindley
1939 White Cap Ray Dinsmore
1960 Thistle Ken and Keith Partlow
: Close trophy window
Talcott Brothers Trophy
First Over All Herron Island
Herron Island Race Instructions
2018 Bodacious J Rosenbach
2017 McSwoosh Clark McPherson
2016 Bodacious J Rosenbach
2015 He Lives Kirkpatrick
2014 Bodacious J Rosenbach
2013 Showtime Kyle Reese-Cassal
2012 Showtime Kyle Reese-Cassal
2011 Miss Conduct Erik Dahl
2010 Showtime Kyle Reese-Cassal
2009 Bodacious J Rosenbach
2008 Silverheels Tucker Smyth
2007 Courageous Bill Wilmovsky
2006 Zealot Rafe Beswick
2005 Miss Conduct Erik Dahl
2004 Courageous Bill Wilmovsky
2003 Synergy Jim Phillips
2002 Gayle Force Drew Phillips
2001 Uproar Ian Christopher
2000 Flying Circus Dave Elliott
1999 Savage Bill Maclean
1998 Flying Circus Dave Elliott
1997 Sugar Magnolia Steve Worcester
1996 Savage Bill Maclean
1995 Intese Sandy Mackie
1994 Flying Circus Dave Elliott
1993 Swansong Wayne Smyth
1992 Synergy Eric Hurlburt
1991 Savage Bill Maclean
1990 Young Lust Dave Lindley
1989 Flying Circus M. and D. Elliott
1988 Savage Bill Maclean
1987 Savage Bill Maclean
1986 Keema Brad Judson
1985 The Song Jim Martin
1984 Keema Jerry Erlich
1983 Keema Jerry Erlich
1979 Small World Gene Siblod
1978
1977 Blue Leaf T. Berkin
1976 Stubby Wm. Stiggelbout
1975 Damn Yankee H.V. Sargent
on the cup - pre SSSS
1931 Harold and Howard Jakubovsky Shavins cup, front
1932 Delta Smyth and Sidnet Walsh Silver Heels cup, front
1933 Jack and Ward Williams Willee cup, front
1938 Wilfred Dole Chanty cup, front
1934 Ian Christopher Galatea cup, back
1935 Ruffians Ruffian cup, back
1936 Roy Anderson Tagalong cup, back
1937 Elmon Christopher Chandra cup, back
1939 Gurney Richardson Silver Heels cup, back
1940 Harold Jakubovsky Live Yankee cup, back
1958 Jim Christopher Tomahawk cup, back
1960 Kenneth Partlow II Sun Valley cup, back
: Close trophy window
Sibold Trophy
SSSS Perpetual First Over All Eagle Island Race
Eagle Island Race Instructions
18 Rdeline Kyle Reese-Cassal
15 Gizmo John Thompson
14 Bodacious J Roenbach
13 Bodacious J Roenbach
12 Nirvana Scott Schoch
11 Maraih John Horner
10 He Lives Steve Kirkpatrick
09 Pax Rod Tharp
08 Miss Conduct Erik Dahl
07 Still Gladiator Eric Rimkus
06 Bodacious J Rosenbach
05 Gayle Force Jim Phillips
04 Courageous Bill Wilmovsky
03 Sydney Anna Drew Phillips
02 no race this year
01 Uproar Ian Christopher
: Close trophy window
Hope Island Trophy
SSSS Perpetual First Over All
Hope Island Race Instructions
18 Rdeline Kyle Reese-Cassal
17 Spirt Steve Jones
16 Bodacious J Rosenbach
13 Nirvana Scott Schoch
12 Showtime Kyle Reese-Cassal
11 I5 Dan OBrien
10 Charlemagne, Gary Pedigo
09 Zealot Rafe Beswick
08 Pax Rod Tharp
07 Bodacious J Rosenbach
06 Courageous Bill Wilmovsky
05 Miss Conduct Erik Dahl
04 Kailin Roger Edwards
03 Camouflage Etcho/Mackie
02 Gayle Force Drew Phillips
01 Courageous Bill Wilmovsky
00 Uproar Ian Christopher
99 Courageous Bill Wilmovsky
98 Uproar Ian Christopher
96 no finishers
95 Uproar Ian Christopher
95 Uproar Ian Christopher
94 Uproar Ian Christopher
93 Uproar Ian Christopher
92 Koosah Dave Knowlton
91 Flying Cricus Dave Elliott
90 Young Lust David Lindley
: Close trophy window
McAllister Creek Trophy
SSSS Perpetual Trophy First Over All
McAllister Creek Race Instructions
2018 Rod Tharp Pax the Space Spider
2017 Kyle Reese-Cassal Redline
2016 Tucker Smyth Silverheels
2015 Rod Tharp Pax the Space Spider
2014 Clark McPherson McSwoosh
2013 Rod Tharp Pax the Space Spider
2011 Rod Tharp Pax the Space Spider
2010 Tucker Smyth Silverheels
2009 J Rosenbach Bodacious
2008 Eric Rimkus Still Gladiator
2007 Tucker Smyth Silverheels
2006 Dave Elliott Flying Circus
2005 Roger Edwards Kailin
2004 Rod Tharp Strider
2003 J Rosenbach Bodacious
2002 David Ames O-My-God
2001 Bill Wilmovsky Courageous
2000 Dave Elliott Flying Circus
1999 Bill Wilmovsky Courageous
1998 Eric Dahl Miss Conduct
1997 David Ames O-My-God
1996 Brian Benson Swallow
1995 Ian Christopher Uproar
1994 Bill Maclean Savage
1992 Joe Dubey Uncle Juicy
1992 Bill Maclean Savage
1990 David Lindley Young Lust
1989
1988 Eric Hurlburt Synergy
1987 Rich Shattuck Second Wind
1986 Bob Gates Excuuuuuse Me
1985 Brad Judson Keema
1984 Jerry Erlich Keema
1983 Ted Reister Wind Shadow
1982 Gene Sibold Small World II
1981 Ken Russell Rushwind
1979 Bill Sheldon Imposition
1978 John Ericson Matilda
: Close trophy window
Maclean Memorial Trophy
SSSS Perpetual First Over All
Maclean Memorial Race Instructions
2017 Reiff Tomas Nelson
2016 Nauti Dog Mike Farley
2015 McSwoosh Clark McPherson
2014 Gizmo John Thompson
2013 Charlemagne Gary Pedigo
2012 Rod Tharp Pax the Space Spider
2010 Silverheels Tucker Smyth
2008 Scot Schoch Nirvana
2007 Rod Tharp Strider
2006 Uproar Ian Christopher
2005 Kailin Roger Edwards
2004 Strider Rod Tharp
2003 Strider Rod Tharp
2002 Strider Rod Tharp
2001 Uproar Ian Christopher
2000 Vela George Hansen
1999 Silverheels Wayne Smyth
1998 Uproar Ian Christopher
1996-7 Camouflage Mackie / Etcheto
1995-6 Vector Space Steve Campbell
1995 Kaitlin Roger Edwards
1994 Vela George Hansen
1993 Flirtation Gary Pedigo
: Close trophy window
Uncle Juicy Trophy
SSSS Perpetual for Most Improved Boat
In memory of Joe Dubey
about the trophy
2018 Desert Sage Alberto Napuli
2017 Altair Jason Vannice
2016 Miss Conduct Jeff Glandon
2015 Folie A Deux Jeff Johnson
2014 Aquila Jason Vannice
2013 Sassy Glen Hunter
2012 I 5 Dan OBrien
2011 Vintage Myra Downing
2010 Showtime Kyle Reese-Cassal
2009 Lightly Salted Mel Shaefer
2008 He Lives Steve Kirkpatrick
2007 Edgewalker Steve Jones
2006 Boru Roger Shaffer
2005 ARRR-23 Mike Watkins
2004 Adagio Steve Wade
2003 Pandora Bob Connolly
2002 Segundo Viento Mike Shea
2001 Maranatha Joel Rett
2000 Leaf Kelly Coon
: Close trophy window
South Sound Sailing Society
Sportsmanship Award
for service to the club and to the sport
2017-8 Jim Jones
2016-7 Norm Smit
2015-6 Maria Chiechi and Bryon Dahl
2014-5 Don Waterhouse
2013-4 Erik Dahl
2012-3 Suzie Shaffer
2011-2 Steve Worcester
2010-1 Clark McPherson
2009-10 Thera Black
2008-9 Kelly Coon
2007-8 Jim Findley
2006-7 Neil Falkenburg
2004-5 Rod Tharp
2003-4 Thom Abbott
2002-3 Sean Trew
2001-2 Jan Visser
2000-1 Susanne Ames
1999-0 Bill Brosius
1998-9 Andy Saller
1997-8 Dave Knowlton
1995-6 Gene Sibold
1993-4 Steve Worcester
1992-3 John Sherman & Jeanne Wagner
1991-2 George Hansen
1990-1 Don Fasset
1989-90 Bill Maclean
1988-9 Michael Colyar
1987-8 Ray & B. J. Kycek
: Close trophy window
South Sound Sailing Society
Benefit Race
for the largest collection for the chosen charity
2013 Don Waterhouse
2008 Don Waterhouse
2006 Liberty, Andy and Dee Saller
2003 Brass Ring, Thera Black
1999 O-My-God, David and Susanne Ames
1998 Strider, Rod and Susan Tharp
1997 Balder, John and Joanne DeMeyer
: Close trophy window
South Sound Sailing Society
Party Boat Award
for attendance at SSSS Cruises
2016-7 not awarded
2015-6 Terry & Val VanMeter, Passages
2014-5 Jim Findley, Nightwind
2013-4 Jim Findley, Nightwind
2012-3 Steve Stark and Barbara Rosenbaum, Starbright
2011-2 Terry & Val VanMeter, Passages
2010-1 Terry & Val VanMeter, Wind Swept
2009-10 Terry & Val VanMeter, Wind Swept and Eugene & Tami Reynolds, Andiamo III
2008-9 Terry & Val VanMeter, Wind Swept
2007-8 Terry & Val VanMeter, Wind Swept
2006-7 Terry & Val VanMeter, Wind Swept, and Frank Mighetto, Murrelett
2005-6 Jim Lussier, Dawn Treader
2004-5 Richard DuVal, Selah
2003-4 Pete Judd, Murphys Lawyer and Chuck Gros, Island Time
2002-3 Pete Judd, Murphys Lawyer
2001-2 Kris & Lisa Engvall, Magic Carpet
2000-1 Stephan Wade, Adagio
: Close trophy window
South Sound Sailing Society
Cruise Award
for
2014-5 Ludus Amori, Lee and Shelli Scifers
2013-4 Genesis, Alan Niles
2012-3 Sonrisa II, Mary Campbell
2011-2 Rushwind, Ken and Sharlyn Russell
2010-1 Boru, Suzie Shaffer
2009-10 Storebjorn, Donna Richard
2008-9 Cheshire, David and Susanne Ames
2007-8 Balder, John and Joanne DeMeyer
2006-7 Koosah, Dave Knowlton
: Close trophy window